Strona: Wystawa prac studentów kierunku „Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego” / Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa
Politechnika Rzeszowska
Al. Powstańców Warszawy 8

Wystawa prac studentów kierunku „Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego”

2024-03-15
, red.  red. informacja: Maciej Piekarski, zdjęcia: Ewa Kulpińska

W dniu 14 marca w galerii P-OKAZ znajdującej się na 6 piętrze budynku P odbył się wernisaż wystawy prac studentów kierunku „Inżynieria wzornictwa przemysłowego”, uruchomionego od bieżącego roku akademickiego i prowadzonego wspólnie przez Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Na wystawie prezentowane są projekty wykonane w ramach przedmiotu „Geometryczne podstawy projektowania” nauczanego na 1 semestrze studiów. Koordynatorem przedmiotu jest dr hab. inż. Maciej Piekarski, prof. PRz. Ćwiczenia projektowe, oprócz prof. Piekarskiego prowadziła również mgr inż. arch. Ewa Kulpińska, obydwoje z Zakładu Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej.

Konkurs na najlepsze projekty

W trakcie semestru studenci wykonywali 3 projekty zatytułowane: „Logo 3D”, „Naczynie z dziobkiem” oraz „Mebel do siedzenia”. Każdy projekt obejmował dwa arkusze, przedstawiające projektowany produkt za pomocą zestawu rzutów prostokątnych i rysunku poglądowego, oraz kartonowy model. Ze względu na bardzo ogólnie sformułowane tematy, formy przestrzenne projektowanych produktów stanowiły rezultat indywidualnej inwencji studentów. Nauczyciele prowadzący przedmiot wybrali do prezentacji na wystawie prace, które uzyskały najwyższe oceny. Wernisażowi wystawy towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu, w którym wyłoniono laureatów I, II i III miejsca w każdej z ww. kategorii projektów.

Wydanie werdyktu należało do jury w składzie:

• dr hab. inż. Andrzej Pacana, prof. PRz – prodziekan WBMiL,
  • dr inż. arch. Joanna Dudek – Zakład Urbanistyki i Architektury,
  • dr Michał Rut – Zakład Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej.

W kategorii „Logo 3D” laureatką:

• I miejsca została Weronika Janusz,
  • II miejsca -  Karina Kołodziejczyk,
  • III miejsca -  Oskar Bieda.

W kategorii „Naczynie z dziobkiem” nagrody zdobyli odpowiednio:

• Antoni Stopyra,
    • Oskar Bieda
    • Patrycja Modras,

zaś w kategorii „Mebel do siedzenia”:

• Oskar Bieda,
    • Marlena Ziomek,
    • Bartłomiej Leszczyński.

Nagrody książkowe oraz okolicznościowe dyplomy ufundował i wręczył dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz  - Dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Do gratulacji dołączył się prof. dr hab. inż. Lech Lichołai – Dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.

Promocja nowego kierunku studiów

Wernisaż wystawy i rozstrzygnięcie konkursu zostały zorganizowane w przededniu Dnia Otwartego Politechniki Rzeszowskiej. Jednym z celów była promocja nowego kierunku studiów, który w założeniu ma dostarczać zarówno kompetencji inżynierskich, jak i kształtować wrażliwość estetyczną. Liczymy na to, że szerokie spektrum efektów kształcenia na kierunku „Inżynieria wzornictwa przemysłowego” okaże się atrakcyjne dla kolejnej grupy młodych ludzi o szerokich zainteresowaniach oraz ponadprzeciętnej kreatywności, którzy zdecydują się podjąć studia na tym kierunku w roku akademickim 2024/2025.

Powrót do archiwum aktualności